You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Načítavam...

Športový riaditeľ zhodnotil tohtoročnú sezónu, predstavil aj novú posilu

O tohtoročnej sezóne, nových posilách, ale aj ambíciách v budúcej sezóne sme sa rozprávali so športovým riaditeľom a jazdcom Ondrejom Mačajom.

Ako hodnotíš tohtoročnú sezónu ?

Zo štatistického pohľadu umiestnení pretekárov v sezóne 2023 sme oproti predošlému roku zaznamenali vzostupnú tendenciu. Tím sa úspešne prezentoval na sérii pretekov Trnavskej cyklistickej ligy, Merida road cup či Slovenského pohára v cestnej cyklistike. Rovnako sme absolvovali rôzne cyklistické maratóny v rámci cestnej a horskej cyklistiky. Pretekári nášho tímu súťažili okrem cyklistiky aj na bežeckých a triatlonových pretekoch. Z pohľadu dlhodobejšej vízie bolo pre klub dôležité, že sme v tomto roku angažovali do klubu troch nových jazdcov, ktorí sú mladšie ročníky a v budúcnosti očakávame nárast ich krivky výkonnosti.

Je nejaký úspech tímu alebo pretekára, ktorý by si chcel vyzdvihnúť?

Z pohľadu tímového výkonu získal klub cenu pre najlepší tím v celkovom hodnotení Trnavskej cyklistickej ligy. Špecifikum tejto ceny je, že do celkového hodnotenia klubov sa počítajú všetky body každého jedného jazdca, ktorý sa zúčastnil niektorého z kôl ligy, a teda túto cenu môžeme definovať ako rýdzo tímovú cenu, ktorá definuje kvalitu nášho klubu. 

Je niečo, čo sa počas sezóny dalo spraviť lepšie?

Vždy sa dá spraviť niečo lepšie, ale je to skôr otázka na individuálne hodnotenia výkonov našich jazdcov a to skôr z ich pohľadu v jednotlivých podujatiach, ktorých sa zúčastnili. Z tímového hľadiska sme napríklad angažovali počas roka troch pretekárov, ktorí nám pomohli vyhrať celkovo Trnavskú cyklistickú ligu, čiže v tomto ohľade sa nič viac spraviť nedalo. 

Ako by si zhodnotil nové posily, ktoré do klubu prišli?

Prvú kompletnú sezónu vo farbách nášho klubu absolvoval Igor Daniš, od ktorého sme už v čase jeho angažovania očakávali veľmi dobré výsledky a tie sa počas celého roku aj potvrdzovali pódiovými umiestneniami v rámci seriálu Merida Road Cup a na cestných maratónoch.

Počas sezóny sme prizvali do tímu najprv Erika Klučika, potom jeho brata Dávida a nakoniec ešte Patrika Gerháta. U Erika, ktorý je ročník 1997, očakávame do budúcnosti výkonnostný rast, pričom už v tejto sezóne dokázal ovládnuť kategóriu D v rámci Trnavskej cyklistickej ligy a skvelé výsledky dosiahol takisto na horských pretekoch, ktorých sa zúčastnil. Jeho najsilnejšia stránka je v rámci cestnej cyklistiky jazda do kopca, pričom v horskej cyklistike to dopĺňa aj výbornými technickými schopnosťami v zjazdoch.

Dávid je ročník 1999, a teda podobne ako aj od jeho brata, očakávame od neho v budúcnosti výkonnostný rast. V tejto sezóne skončil celkovo 3. v kategórii D v rámci Trnavskej cyklistickej ligy a takisto výborne reprezentoval klub v horských pretekoch. Kým Erik je v rámci cestnej cyklistiky čistokrvný vrchár, u Dávida vidíme potenciál skôr v rovinatých pretekoch. Jeho silnou stránkou sú takisto krátke dynamické kopce, oproti bratovi je viac silovejší typ.

Patrik je ročník 1992 a jeho výkonnostný vzostup sledujeme už dlhší čas. Tento progres odzrkadľuje aj nárast výkonnostnej krivky počas jednotlivých rokov Trnavskej cyklistickej ligy. Aktuálne Patrik obsadil celkovo 2. miesto v kategórii B, pričom v rámci tejto ligy začínal od úplneho začiatočníka a budúci rok už bude jazdiť v elitnej kategórii A. Jeho najväčšou prednosťou sú rovinaté preteky, najlepšie so šprintérskou koncovkou.

Rokuje klub aj s nejakými jazdcami, ktorí by sa k tímu mohli pridať na ďalšiu sezónu?

Pre sezónu 2024 máme už dohodnutú jednu posilu v podaní Jozefa Bartolena. Jozef k nám prestúpi z Cykloclub DTC Topoľčany a mal by jazdiť Trnavskú cyklistickú ligu, Merida Road Cup a cestné maratóny. Aktuálne so žiadnym ďalším jazdcom nerokujeme. 

Vieš o nejakých odchodoch?

S predbežných rozhovorov v rámci klubu neevidujeme nejaký odchod jazdca, respektíve prestup do iného klubu. Keďže všetci naši cyklisti majú cyklistiku ako „hobby“, je možné, že v priebehu sezóny sa budú menej zúčastnovať súťaží, ako to bolo v sezóne 2023. Ako každú sezónu budú počty štartov závisieť na aktuálnej pracovnej a rodinnej vyťaženosti jednotlivých pretekárov.

Pôjde tím na nejaké zimné sústredenie?

Zimnú prípravu budú mať jazdci individuálnu. V nadchadzajúcej zimnej príprave neplánuje klub žiadne spoločné sústredenie.

Aké sú ambície na ďalšiu sezónu?

Z tímového pohľadu budeme chcieť obhájiť celkové víťazstvo v rámci Trnavskej cyklistickej ligy a takisto budeme chcieť urobiť nejaký pekný výsledok v rámci pretekov, ktoré sami organizujeme - DHL Sereďmaratón. Z individuálneho hľadiska bude mať v sezóne 2024 každý pretekár svoje individuálne ambície, ktoré bude chcieť dosiahnuť.